My jsme ti Chebáci sudetská krev. My Hvězdu nedáme,nedáme, radši jí zbouráme, zbouráme, radši jí zbouráme, zbouráme Cheb

Přihlášen

Poslední příspěvky

 
 

Liga 1990 - 1996

Byli jsme na fotbale v Chebu, 20. listopadu 1994
Dopis Jiřího Kalného z Plzně, který byl otisknut v novinách:
V neděli jsem se rozhodl navštívit západočeské derby Cheb – Plzeň. Na zápas jsem se těšil a sliboval si od něj hezký fotbalový zážitek a pohodovou atmosféru v hledišti. Jak jsem se však mýlil. Již při příchodu na stadion se oba tábory vlajkonošů vítaly několika nepublikovatelnými pokřiky. Vše vyvrcholilo pár minut po výkopu. Ze sektoru chebských vlajkonošů, začaly kromě sprostých výrazů a dělbuchů létat protičeská až fašistická hesla, k čemuž patřily i zdvižené pravice, nápadně připomínajících pozdrav jistých německých fanatiků. Vše umocňovaly ještě německé nápisy Eger a německá vlajka v rukou jednoho z příznivců.
Pozoruhodné je, že toto povzbuzování, pranic nezajímalo chebské policisty, stojící nejdále 10 metrů od tohoto místa. Naopak zasáhli v sektoru hostujících fanoušků, kteří si samozřejmě nenechali líbit fašistické projevy chebských takyfandů. Myslím, že zásah byl neadekvátní a zbytečně brutální (ostatně nebylo to poprvé).
Na rvačky v hledištích jsme si museli bohužel chtě, nechtě zvyknout. Budeme si zvykat i na projevy fašismu a hlavně na to, jak policie tento styl povzbuzování přehlíží a ignoruje?“
Druhý dopis otištěný v novinách napsal další Plzeňan Zdeněk Hora:
V neděli jsem se jako příznivec plzeňské Viktorie zúčastnil zápasu I. fotbalové ligy Union Cheb – Viktoria Plzeň. To co jsem tam viděl mi vyrazilo dech. Neuběhla ani čtvrthodinka zápasu a příslušníci policie, konající zde pořadatelskou službu, zasáhli zcela bezdůvodně proti fanouškům hostí. Víc než ona bezdůvodnost mě šokovala brutálnost zákroků policistů. Aniž by se plzenští fanoušci jakkoli bránili, tloukli je velmi nevybíravě většinou do hlavy, do zad, přes ruce, a to i v případě, kdy leželi na zemi, nebo měli od policistů zkrouceny ruce za zády!!! Vrcholem potom bylo, jak se potom o přestávce vzájemně chlubili svými „hrdinskými“ činy. Zajímavé je, že na občasné hajlování (!) některých fanoušků Chebu a na pokřiky „Sudety, Sudety“ nereagovali policisté vůbec.
Musím zdůraznit, že stejnou zkušenost z fotbalu v Chebu mám i z loňské sezony, kdy se zde na jaře utkali stejní soupeři. To policisté zezadu napadli fanoušky Plzně ve chvíly, kdy si po skončení zápasu podávali přes plot ruce s hráči Viktorky!
Abych byl objektivní, musím napsat, že v průběhu zápasu byli vyvedeni 2 nebo 3 fanoušci Chebu, kteří zřejmě něco hodili na hřiště. Obešlo se to již bez výprasku, takže v tomto případě vše v pořádku.“
Podzimním mistrem!, sezona 1990-91
Union se stal v tomto ročníku podzimním mistrem ligy! Z trenérské lavičky, ale po tomto úspěchu odešel trenér Dušan Uhrin a nahradil ho Šmarda. Na konci sezony slavila titul Sparta, která hrála poslední kolo právě v Chebu a přijelo s ní asi 1000 fanoušků. Cheb nedosáhl po dobrém podzimu již klasicky ani na poháry.
Trenér děkuje fanouškům, září 1993
Trenér Dušan Radolský: "Rád využívam možnosti, a chtěl bych alespoň touto cestou poděkovat všem našim věrným fanouškům a vlajkonošům za velice sportovní povzbuzování, zvláště na Žižkově.
Věřím rovněž tomu, že nás věrní fanouškové nenechají na holičkách a opět budou sportovně fandit, tak jako v minulých kolech, kdy museli již 3x za námi na hřiště soupeřů a vždy byli dvanáctým hráčem našeho celku."
Po roce návrat do ligy, sezona 1992-93
Divácká obec přijala návrat Chebu 1. ligy jako samozřejmost. Jen několik desítek vlajkonošů poděkovalo hráčům a trenérovi Kotrbovi oslavnými pokřiky a doprovodem až do šaten.
Cheb - Sparta 3:3, v Tachově, 1995- 96
Utkání sledovalo 6000 diváků, mezi nimi i starosta Chebu Ot. Mika, který byl nucen spolu s několika stovkami dalších Chebanů vyrazit za fotbalem do Tachova.
Jak došlo k zániku Unionu v roce 1996
Před sezonou 1995-96 se objevily problémy s pronájmem stadionu Lokomotivy na kterém Union hrál od roku 1979 svá utkání.

Lokomotiva navýšila pronájem stadionu o 10%, tj. asi na 300 tisíc korun , 30 tisíc za utkání, (to byla asi polovina nákladů za rok). Majitel klubu Mlátilík to odmítl.

Město se rozhodlo, že uhradí polovinu nájemného - Mlátilík odmítl.

Objevila se zpráva o stěhování klubu do Sokolova. Zástupci klubu si prohlédli dokonce stadion v Sokolově a od 1. ledna se mělo hrát tam.

Na stadionu se objevila vlajka "Nechte ligu v Chebu, na Sokolov serem".

3. října se objevila zpráva, že Lokomotiva vypověděla smlouvu o pronájmu stadionu. Důvodem byli nezaplacené faktury (zpoždění 9 dní). Výpověď byla k 26. říjnu.

4. října se objevila informace, že se bude hrát v Tachově.

17. října: Tři zbývající utkání (Brno, Sparta, Plzeň) se odehrají v Tachově.

Majitel klubu Mlátilík: "Jak rychle jsme klub koupili, tak rychle ho můžeme prodat."

Mlátilík projevil zájem o tržnici Dragoun.

21. prosince po jednání městského zastupitelstva se Mlátilík rozhodl, že z Chebu odchází. Z jednání vyplynulo, že město nepronajme tržnici Mlátilíkovi, ale firmě Senzo.

2. ledna: Cheb se bude stěhovat do Blšan.

Škarda, Baník Sokolov: " Nechali jsme vypracovat plán na úpravu stadionu a oni se ani neobtěžovali nám sdělit, že se dohodli s někým jiným,"

Mlátilík: "Úpravy by stály 2 miliony a to jsme měly uhradit my. To jsme mohli za ty peníze zůstat na 4 roky na Lokomotivě."

Mlátilík: "Oni se měli ozvat, neozvali."

5.1. 400 fanoušků Chebu se sešlo na Ekonomické fakultě na veřejném jednání o Unionu z iniciativy fan clubu.

19. 1. 96: Návrh Lokomotivy na snížení nájeného na polovinu, cca 20 000,- za zápas.

Jaro začíná Union v Blšanech.